Tik’in Mi Var Derdin Var…

Bugün 10 Haziran ve doktora tezimin üçüncü “TİK’ine” 10 gün kala raporumu hazırlamaktayım. Neler vaat etmiştim, neler yaptığımın hesabını vereceğim özetle.

Tik nedir?

Tik, malum Tez İzleme Komitesi’nin kısaltmasıdır (Bkz. Yönetmelik, Madde 33). Tez yazmak için sadece bir sorununuzun olması ve bu sorunu nasıl çözeceğinizle ilgili sayfalar dolusu şey yazmak yetmez. Bütün bu süreç içerisinde her altı ayda bir danışmanınız ve danışmanınız tarafından belirlenen diğer hocalardan oluşan bir heyete hesap vermeniz de gerekir. Faydalı bir şeydir tabii. İnsanı motive eder böyle şeyler. En azından altı ayda bir…

Şimdi bakıyorum işte, bir önceki tikte neler vaat etmişim diye: “Bütün katalog bitirilecek, gerekli yerlerde eserler üzerinde restorasyon çalışması yapılacak, …ecek, …acak…” Evet aslında gayet makul vaatler bunlar. Ama işte geldiğim şu noktada katalogun tümü henüz bitmiş değil. Kaba bir hesapla en azından üçte ikisi bitmiş durumda. Hiç yoktan iyidir sanırım.

Bu, giderek bir tür günah çıkarma yazısına dönüşecek gibi. O yüzden kısa keseceğim. Aşağıda biz sefil doktora öğrencilerini daha iyi anlayabilmenizi sağlayacak bazı bilgiler veriyorum; faydalanın.

Tikoloji: Tik bilimi, adı üstünde. Ülkemizde açılan sayısız üniversitede yetişecek insanları, tezleri süresince girecekleri tik’lere hazırlayan bilim dalı. Kimilerince, geleceğin mesleği olarak görülüyor.

Tikolog: Kendisini tik bilimine adamış eşsiz insan. Kaç tane yetişmiş uzman tikolog olduğu henüz bilinmiyor. Ama sayılarının giderek arttığı kesin.

Tikometri: Tik’inizin nasıl geçtiğini anlamınızı sağlar. Bir tür Tik Ölçüm Bilimi yani.

Tiktionary: Etrafınızda benim gibi “tik aşağı tik yukarı” şeklinde konuşan insanların kullandıkları terminolojiyi/jargonu anlayabilmek için ihtiyacınız olan her şey “Tiktionary”de.

Tikipedia: Dünyadaki tüm tik’lerle ilgili öğrenebileceklerinizin olduğu web sitesi. Tik nedir? Nasıl hazırlanır? Ya da nasıl hazırlanmaz? Tik’te başarının sırları. Bir tik nasıl berbat edilir?

tik.com: Böyle bir sitenin var olduğuna dair duyumlar almıştım ama ya şikayetten ötürü kapatılmış ya da muhtemelen ziyaretçi sayısının aşırıya kaçmasından ötürü çökmüş durumda.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone